Депозити, готівкові чи військові облігації: де зараз найбезпечніше зберігати заощадження

Як зараз функціонує банківська система – ми розібрались на прикладі роботи Ощадбанку

Війна росії проти України внесла корективи в економіку та фінансове життя країни. Проте, незважаючи на очевидні труднощі та обмеження в умовах воєнного стану, банківська система вистояла та продовжує стабільну роботу.

"Сьогодні" розбирались, які банківські послуги є найпопулярнішими серед громадян і чи надійно зараз відкривати депозити або купувати військові облігації.

Як відновлювалась довіра

У перші дні війни серед клієнтів українських банків спостерігалась паніка. Люди шикувались у черги в банкомати, намагаючись зняти якомога більше готівки. Хтось штурмував банківські відділення.

Але вже за кілька тижнів ситуація стабілізувалась, і з середини березня залишки на рахунках фізосіб почали зростати.

Як розповіли нам в Ощадбанку, для підтримки довіри клієнтів було проведено величезну роботу – змінено чимало процесів, які сприяли оперативному забезпеченню стабільності банку під час воєнного стану.

В Ощаді відзначають роботу мужніх інкасаторів, які доставляли готівку до банкоматів та відділень навіть у бойових умовах. Крім того, банк намагається максимально працевлаштувати працівників, які виїхали з окупованих територій, на нові місця роботи для запобіганню дефіциту персоналу.

Відділення Ощадбанку, фото: пресслужба

Швидке відновлення

Ще один важливий момент, який допомагає банкам забезпечити довіру клієнтів, – це якнайшвидше відновлення своєї присутності у звільнених регіонах. І Ощад у цьому аспекті працює дуже оперативно.

Від звільнення населених пунктів та їх розмінування до початку роботи відділень минає лише кілька днів. Так, вже з початку травня Ощадбанк відкрив відділення у звільнених від агресора Бучі та Ірпені. За кілька днів до цього відділення банку запрацювали в селищах міського типу Немішаєвому та Клавдієво-Тарасовому.

"Станом на 31 травня вже працювало 1201 відділення, тобто 86% мережі. Ще 144 відділення опинились на тимчасово окупованих територіях. Їхню роботу зупинено на підставі рішення правління. Банк відновив повноцінне обслуговування в Києві – працює 157 відділень. Ощад працює в Київській, Чернігівській та Сумській областях", – розповів "Сьогодні" заступник голови правління Ощадбанку Антон Тютюн.

Антон Тютюн, фото: пресслужба

Крім того, в Харківській області працює 32 відділення, що становить 44% мережі, в тому числі в Харкові – 17 відділень (35%). На Миколаївщині працює 30 відділень, тобто 73% мережі, в тому числі в Миколаєві – 10 відділень (50%).

Відділення Ощадбанку, фото: пресслужба

В Ощадбанку кажуть, що клієнти оцінили ці зусилля та час війни залишки фізичних осіб на його рахунках зросли на 13,5 млрд грн. Кількість банківських трансакцій в Ощаді за час війни навіть зросла. В деяких місцях спостерігається збільшення кількості клієнтів – особливо там, де відділення не припиняли роботу навіть у "найгарячіші" дні.

Які послуги обирають українці

Воєнний стан змінив і переваги клієнтів банків. Люди стали більше користуватись послугами переказу коштів один одному.

"На сьогодні українці активно користуються операцій з картками, зокрема через мобільний додаток: розрахунками за продукти та товари, переказами з картки на картку, платежами, переказами без відкриття рахунку", – пояснює Антон Тютюн.

Окрім отримання зарплат та пенсій, відкриття депозитів та карткових рахунків, оплати комуналки та переказів з рахунку на рахунок, українці освоюють нові фінансові продукти, які не були такими популярними до війни.

Відділення Ощадбанку, фото: пресслужба

Зараз клієнти Ощаду можуть придбати військові облігації Мінфіну або, як їх ще називають, облігації внутрішньої позики (ОВДП).

ОВДП – цінні папери, що номіновані у гривні, доларах та євро. Їхні власники отримують за ними купонні виплати – аналог відсотків за депозитами. Такі цінні папери купують через посередників: банки чи фінансові компанії. Дохід, отриманий за ними, не оподатковується, а кошти спрямовуються не на кредитування бізнесу, як у випадку з депозитами, а на фінансування держбюджету у період воєнного стану. Переважно – на підтримку Збройних сил.

"Військові облігації є альтернативою депозитним програмам. Це досить вигідний спосіб вкладення коштів у різних валютах", – каже Антон Тютюн.

Наразі ставки за військовими облігаціями становлять 11% у гривні, 3,7% – у доларах та 2,5% – у євро. При цьому комісії Ощадбанку при купівлі ОВДП – мінімальні. Якщо зважити, що це чиста доходність, з якої не стягуються податки, то придбання облігацій може стати непоганим способом захисту заощаджень від інфляції. Сьогодні клієнти Ощаду вже купили військових облігацій на 575 млн грн.

Що з надійністю?

Клієнтів українських банків під час воєнного стану просять не хвилюватись за збереження своїх коштів. Річ у тім, що у квітні набув чинності закон, згідно з яким на період воєнного стану та ще на три місяці після його скасування вклади громадян у всіх українських банках повністю гарантовані державою.

Через три місяці після закінчення воєнного стану депозити громадян гарантуватимуться фондом гарантування вкладів у сумі до 600 тис. грн. Це втричі більше, ніж раніше.

Як кажуть в Ощадбанку, держава як його власник і після закінчення цього терміну буде зобов'язана підтримувати його регулятивний капітал та платоспроможність.

"Тому при виборі, де тримати гроші – вдома під матрацом чи віднести до банку, відповідь очевидна. Під час війни грошам буде надійніше в банку. На відміну від готівки, що може бути вкрадена або знищена, кошти клієнтів у банках надійно захищені", – резюмує Антон Тютюн.

За його словами, грошима на рахунках можна вільно користуватись: стабільно функціонують система електронних платежів, розрахунки картками в торговельно-сервісних установах та банкоматні мережі. Більше того, і при виїзді за кордон гривневими картками можна розраховуватись. Курс конвертації гривні у валюту при цьому буде вигіднішим, ніж курс купівлі готівкової валюти.

Реклама на segodnya.ua Реклама
Рекомендации segodnya.ua

Далі по темі

головне
Популярне
Найдорожчий спецтопік
Ще більше преміум пропозицій
Герої не вмирають!

Взірець військового розвідника... Олександр Штоюнда - майор, заступник командира, начальник повітряно-десантної служби 18-го окремого батальйону морської піхоти. На війні з 2014 року: Маріуполь, Краснопартизанськ, Ізварино, Білокамянка... Неодноразово нагороджений, в тому числі орденом Богдана Хмельницького. Загинув, виконуючи бойове завдання…

Історія героя
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

29.25

Євро (€)

30.78

статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

20198.9

Cardano (ADA)

0.47

Bitcoin Cash (BCH)

106.47

Ethereum Classic (ETC)

15.32

Litecoin (LTC)

53.57

Theta (THETA)

1.24

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,99
50,99
56,99
41,22
52,00
51,00
57,00
42,00
-
50,00
55,00
41,91
-
48,90
56,00
39,00
-
-
57,99
40,18
-
-
-
41,99
-
51,00
57,00
41,97
-
50,99
57,99
41,59
-
50,00
55,00
41,95

Калькулятор зарплати

Калькулятор зарплати

НацЕфір

Фронт

Головні теми

Погода

Гороскоп

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти